İnşirah Suresi Faziletleri

inşirah süresi
İnşirah Suresi Faziletleri 

Okuyanı kalp sıkıntısından kurtarır, rızkını çoğaltır.

Bela geldimi elem neşrah’ı oku! Sıkıştın mı, kalbin daraldımı anında elem neşrah’ı oku, kalbini genişletir, gönlündeki ve öbür içsel sıkıntılarının gitmesinde yararlıdır .

Bu ayette iki güçlük aralarında bir kolaylık vardır ve her zorluğun arkasında bir kolaylık meydana geldiğini bize hatırlatmaktadır.

Namazdan hemen ardından 10 kere okunması ile faydasının fazladan olacağına inanılan inşirah suresi, namazdan hemen ardından yapacağınız okumalardan ciddi anlamda faydasını göreceğinize emin olabilirsiniz. (Her farz namazdan hemen ardından )

Minik çocuklara iştirak eden vesveseler ve son zamanlarda çoğalan içsel yönden kalp daralmalarına karşın inşirah suresini çocuklarınıza öğreterek darlanmaların önüne geçebilirsiniz.

İnşirah kelime bakımından ferahlanma ve kalbin açılması hakkında manalarda kullanılıyor.

İnşirah suresi gerek peygamberimiz gerek ise sureye muhatap durumda olan herkes hakkında ferah veren manalarda yer alıyor .

“Ey peygamber biz senin kalbine genişlik vermedik mi” ile başlayan bu sure ” Ancak rabbinden ümit et ve ona doğrul” ile bitmektedir.

Tüm peygamberler için en büyük yük Hz.Muhammed ( s.a.v. ) yüklenmiştir, bundan önceki peygamberler belli bir kavime gönderilirken Hz. Muhammed ( s.a.v. ) tüm İslam alemine gönderilmiştir,

böyle büyük bir peygamberin içsel yüküne binayen İnşirah Suresi’ni çocuklarımız, yaşlılarımız ve tüm gençlerimize ezberletmeyi kendimize vazife bilmeliyiz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir